Filozofia, historia jogi i obszerne źródło wiedzy – Joga Sutry, Joga Bhaszja
Tym razem podzielę się z Wami informacjami o książce Joga Sutry, Joga Bhaszja.
W książce oprócz dwóch traktatów znajdziemy obszerny wstęp napisany przez tłumacza Leona Cyborna. Opisuje on w nim najważniejsze swoje prace poświęcone filozofii, praktyce i etyce jogi. Znajdziemy tu zatem ogólne wprowadzenie do filozofii i historii jogi, a także liczne informacje stanowiące bogate źródło wiedzy dla wszystkich interesujących się dalekowschodnią kulturą.
By odnaleźć istotę filozoficzną przesłania jogi, jako pewnej sztuki życia i myślenia, należy sięgnąć do klasycznych traktatów. Klasyczny okres jogi indyjskiej to czas formowania się dojrzałych postaci starożytnych szkół filozoficznych. W dawnych czasach szkoły te dokonywały syntezy swoich nauk, dzięki czemu powstały dzieła, na których można pracować do dnia dzisiejszego. Do najważniejszych z nich zaliczają się Jogasutry, przez wielowiekową tradycję przypisywane mędrcowi Patandżaliemu, oraz zbiór komentarz do nich, czyli Jogabhaszja, której autorem miał być Wjasa. Są one często również Traktatem o jodze. Jogasutry oraz Jogabhaszja najpełniej prezentują, czym jest nauka płynąca z jogi. Zachodnia jak i wschodnia tradycja filozoficzna dążyła do poznania absolutu, różniły się one co do wyboru drogi tego poznania.
Jeżeli ktoś chciałby zgłębić wiedzę o jodze, poznać jej historię to warto sięgnąć po tę pozycję, ale pamiętajcie nie jest to książka do poduszki czy na kilka jesiennych nocy. Jest to książka bardziej do studiowania i analizowania.
Kamila