Książki

Mindfulness – dr Jan Chozen Bays- recenzja

Mindfulness – uważność lub „uważna obecność”. Jest to świadomy stan będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to co w obecnej chwili doświadcza umysł. Termin ten zarówno odnosi się do praktyki i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec tego co doświadczamy z zewnątrz jak i z wewnątrz.

Autorką książki jest dr Jan Chozen Bays – lekarka, nauczycielka buddyzmu zen. W książce przygotowała zestaw prostych ćwiczeń, by móc podczas codziennych zajęć rozwijać uważność. W książce znajdują się 53 proste ćwiczenia, które były sprawdzone w ciągu 25 lat w klasztorze zen.

Książkę najlepiej czytać powoli. Próbując wykonywać jedno ćwiczenia przez cały tydzień. Wówczas jesteśmy w stanie dokładnie wykonać ćwiczenie i nauczyć się bycia uważnym.

Ćwiczenia są opisane tak, że mamy opis ćwiczenia, a także w jaki sposób przypominać sobie o wykonywaniu ćwiczenia w ciągu dnia kiedy mamy wiele różnych zadań na głowie. Następnie co odkryjemy poprzez wprowadzenia tego ćwiczenia do codziennego życia. Na koniec dowiadujemy się o głębszej nauce jaką można wyciągnąć z tego ćwiczenia i jak dalej rozwinąć to ćwiczenie.

Ten kompleksowy opis pozwala wdrożyć ćwiczenia do swojej codzienności, a także tłumaczy co to ćwiczenie nam daje.

Ćwiczenia są super, nie wymagającego poświęcenia niesamowitej ilości czasu. Można łatwo wprowadzić do codziennego życia. Pozwalają trenowanie bycie tu i teraz i doświadczanie chwili, która bardzo często nam umyka podczas naszego pędzącego życia.

W skupieniu się na byciu obecnym, nie chodzi o to by zapomnieć o przeszłości, czy nie dbać o przyszłość. Nie ma nic złego w wspominaniu, ale kiedy jest tego więcej niż bycia w chwili właśnie trwającej, to zaczyna być szkodliwe.

Informacje o książce

Autor: Jan Chozen Bays
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2015
Liczba stron: 263
Cena z okładki: 39,80 zł

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *