Motywacja, o co w tym chodzi?
Kolejny post z cyklu wtorek z planowaniem. Do tej pory ukazały się:
- Od czego zacząć przygodę z planowaniem?
- Lista pełna marzeń- co z nią zrobić dalej
- Pierwsze zrealizowane marzenie i co dalej?
- Jak zwiększyć produktywność ?
- Efektywność i wydajność
- 11 nawyków, które pomogą zwiększyć Ci produktywność
- Obawy przed realizacją marzeń
Tym razem chciałabym się z Wami podzielić tematem jakim jest motywacja.
Dla większości ludzi, którzy usłyszą słowo motywacja skojarzy się im ono z chwilowym przypływem energii i chęcią do działania. Jednak motywacja to coś więcej. Jest to siła, która napędza do osiągania zaplanowanych celów.
Zacznijmy od początku. Słowo motywacja pochodzi od łacińskiego wyrazu movere, które oznacza ruszać się, przemieszczać.
Motywacja to świadome skupienie energii, której potrzebujesz aby rozpocząć działanie i w nim wytrwać.
Jakie wyróżniamy rodzaje motywacji?
Możemy wyróżnić motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja wewnętrzna wynika z naszych wewnętrznych pragnień i potrzeb. Bardzo często realizujemy te zadania, które nie dają nam koniecznie korzyści materialnych, ale ogromna satysfakcję sprawia nam osiągnięcie samego celu.
Motywacja zewnętrzna, jak nazwa wskazuje opiera się na czynnikach, pochodzących z zewnątrz np. pieniądze, prestiż.
Odpowiednie rozwijanie wewnętrznej motywacji, a także połączenie jej z bodźcami zewnętrznymi, daje możliwość uzyskania długotrwałej motywacji do działania.
Metoda kija i marchewki? A może kij czy marchewka?
Najłatwiejszy podział to: motywacja pozytywna (korzystanie z pozytywnych bodźców), negatywna (wykorzystywanie negatywnych bodźców).
Najczęściej osiągamy lepsze efekty w pracy kiedy jesteśmy bardziej zadowoleni i zainteresowani tym czym się zajmujemy. Czyli lepiej motywuje nas przysłowiowa marchewka.
Motywacja negatywna tworzy lęk i poczucie zagrożenia. tworzenie celu – nie chcę palić papierosów, lub jeść słodyczy – nie będzie motywowała do działa. Lepiej stworzyć cel pozytywnych będę prowadzić zdrowy tryb życia, będę jeść dwie porcje owoców i warzyw codziennie.
Czemu negatywny cel jest szkodliwy, ponieważ mówimy o czymś czego nie chcemy robić i wysyłamy do mózgu przeciwny komunikat. Można to określić jako sabotaż. Dodatkowo warto pamiętać, że słowa takie jak: muszę, powinienem, nie powinienem, nie można itd również negatywnie wpływają na motywację.
Podsumowując: człowiek naturalnie dąży do tego co sprawia mu przyjemność i budzi pozytywne emocje, a unikamy tego co odbiera nam radość. Ten sam mechanizm działa w przypadku motywacji.
Motywacja i planowanie długoterminowe
Nie zawsze cele jakie sobie wybieramy można zrealizować w krótkim terminie. Porażka wynikająca ze złego planowania będzie demotywująca. Dlatego warto duży cel rozłożyć na mniejsze etapy i małe kroczki, a także rozłożyć je w dłuższej perspektywie czasu.
Motywacja zależy od tego jak zaplanujesz swoje działanie !
Pozdrawiam,
Kamila