Książki

Księga labiryntu – recenzja książki

Cześć,

tym razem w moje ręce wpadła książka – Księga Labiryntu tytuł jak dla mnie intrygujący. Książka ta jest trochę podobna do gry, ponieważ czytelnik podejmuje decyzję o losach bohaterów.

Czytelnik poprzez zabawę podejmuje decyzje, które są jedynie z pozoru proste, ale ostatecznie nie są jednak tak bardzo oczywiste. A zwłaszcza dla młodych osób, które nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego kompasu moralnego. Pomimo, że od małego uczymy się kiedy odczuwać oburzenie, wstręt, poczucie winy i inne emocje, które tworzą nasz wewnętrzny kompas moralny. Nie oznacza to jednak, że wskazówka naszego kompasu zawsze wskazuje (największe) dobro.

Dla nastolatków taka książka może się okazać bardzo wartościową lekcją. Warto nauczyć się, podchodzenia z rozsądkiem do podejmowania decyzji. Dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji i przemyśleć czy na pewno najprostsza odpowiedź jest słuszna.

Moim zdaniem kolejnym plusem tej książki jest to, że pomimo tego, że bardzo dużo uwagi jest poświęcone rozsądkowi, nie pomija się innych wartości jak serca, empatii oraz zwraca uwagę, aby nie oceniać innych zbyt pochopnie.

Osoba dorosła nie powinna mieć większego problemu z rozwikłaniem moralnego wymiaru zabawy, jednak nie należy zapominać, że książka jest skierowana do młodszego odbiorcy. I pod kątem tego młodszego czytelnika uważam, że książka jest wartościową pozycją.

Podejmowanego przez czytelnika decyzją, umożliwiają mu po zaznajomieniu się z pewnych punktem widzenia i pozostawieniem go z refleksją.

Źródło – https://fabrykamemow.pl/memy/230365

Pozycja ta jest dobrą próbą do zachęcenia młodego czytelnika do samodzielnego myślenia. A bardzo często szkoła czy rodzice zaburzają umiejętność samodzielnego myślenia i często młody człowiek myśli schematycznie lub jest przesiąknięty poglądami jego rodziców, które nie zawsze muszą być dla niego dobre. A w samodzielnym myśleniu, chodzi o to by iść własną drogą, która jest nie odkryta i niezbadana. By podejmować wybory zgodne z ze sobą i własną intuicją.

 

Informacje o książce

Autor: Carlo Frabetti
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2007
Liczba stron: 190
Cena z okładki: 26,90 zł

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *