Życiowo

Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?

Opiszę pokrótce jak wygląda zmiana nazwiska w księdze wieczystej i jaki jest koszt z tym związany. Opisana sytuacja miała miejsce w Warszawie.

By zmienić nazwisko w księdze wieczystej (zmiana nazwiska wynikająca z wzięciu ślubu), należy skompletować poniższe dokumenty:
– mieć oryginał odpisu aktu małżeństwa, trzeba będzie go oddać w Sądzie, w związku z tym, jeżeli nie chcemy się pozbywać jedynego dokumentu, warto zwrócić się do UC po nowy odpis – koszt 22 zł
– wypełnić formularzu KW-WPIS i wpisać w treść żądania ” Proszę o zmianę nazwiska z „Kowalska Anna” na nazwisko „Malinowska Anna” w związku z zawarciem związku małżeńskiego”. Jeżeli udział mieszkania jest wyrażony w % można w tym miejscu wpisać np.” w udziale 50%”
– formularz może znaleźć tutaj
O kolejnych krokach dowiedziałam się na miejscu, czyli w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa – Wydziały Ksiąg Wieczystych. Poniżej opiszę pokrótce moją przygodę:
  1. Najpierw skierowałam swoje kroki do kasy, aby zapłacić za wniosek. W związku z informacjami w internecie, dowiedziałam się, że koszt wynosi 60 zł. Pani w kasie niezbyt uprzejmie poinformowała mnie, że takiej kwoty za wnioski się nie płacić ( cóż pomyślałam, że może zmienili cennik). Przy okazji dowiedziałam się, że płatność możliwa jest tylko gotówką.
  2. Następnie wzięłam numerek i udałam się do pań, które wnioski przyjmują. Pani potwierdziła, że opłata wynosi 60 zł i napisała mi to na wniosku.
  3. Udałam się z powrotem do kasy (oczywiście trzeba było znowu stać w kolejce). Pani w kasie mi nie uwierzyła, że opłata wynosi 60 zł, ale pokazałam jej kwotę wpisaną na wniosku. Z ogromnym niezadowoleniem sprzedała mi naklejkę z opłatą 60 zł.
  4. Następnie trzeba zrobić kopię wniosku. Oczywiście nikt nie nosi ze sobą kopiarki,  ale ksero jest dostępne w sądzie. Cena za skserowanie 2 kartek to 4 zł. Oczywiście płatne w gotówce. 

Podsumowując moją wizytę

– dobrze, że w ostatniej chwili z domu wzięłam gotówkę, gdybym jej nie miała musiałabym szukać bankomatu,
– panie w kasie nie znają się na opłatach, lepiej potwierdzić w miejscu składania wniosku, ile wynosi opłata,
– można w domu skserować od razu wniosek i tylko nanieść parę rzeczy na miejscu,
– koszt zmiany nazwiska w księdze wieczystej to nie tylko 60 zł a więcej:
  • odpis aktu małżeństwa 22 zł
  • naklejka na wniosek o zmianę w  księdze wieczystej 60 zł
  • ksero wniosku 4 zł

łącznie 86 zł

Dajcie znać w komentarzu poniżej czy przydały się Wam takie informacje?
Bardzo dziękujemy za komentarze 🙂

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *