Dbanie o zdrowe zęby, na co dzień, przed ciążą i w czasie ciąży
Dzisiaj trochę inny temat, ale jakoś tak mnie naszło, aby podzielić się z Wami wpisem o dbanie o zęby.
Dbanie o zęby.
Każdy z nas przynajmniej w teorii wie, że że powinno się myć zęby przynajmniej 2 razy dziennie, a wieczorem dodatkowo nitkować. Ile osób to robi regularnie i systematycznie? Sami oceńcie czy Wy robicie to regularnie 🙂
Oprócz takiego „domowego” czyszczenia należy dodatkowo, czyścić zęby u dentysty 2 razy w roku. Głównie to czyszczenie jest skierowane do osób, którym gromadzi się kamień na zębach. Wówczas w czasie czyszczenia dentysta zdejmie kamień, przejrzy zęby, a także może zastosować fluoryzację.
To co napisałam powyżej dotyczy wszystkich osób bez względu na płeć.
Z dodatkowych informacji jakimi się chcę z Wami podzielić to to, że kiedy wiemy, że niebawem będziemy się starali o dziecko, warto by jednym z pierwszych rzeczy, oprócz brania kwasu foliowego przez kobiety udać się do dentysty i wyleczyć wszystkie dziury. Wizyta u dentysty dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Stany zapalne w jamie ustnej mogą wpływać na rozwijające się dziecko. Obecność paradontozy wpływa na opóźnienie zajścia w ciążę.

Są mity, że w czasie trwania ciąży nie zaleca się czyścić zębów u dentysty czy leczyć dziur. To bzdura. W pierwszy, drugim jak i trzecim trymestrze należy chodzić do dentysty i leczyć próchnicę. Na pewno nie należy czekać z problemami aż do porodu. Oczywiście robienie zdjęć RTG w czasie w ciąży nie jest wskazane, w związku z tym, leczenie kanałowe może być trudne do wykonania. Dlatego też, warto iść do dentysty jeszcze przed zajściem w ciążę ( o ile ktoś ją planuje, jak ja 😛 )
Po ciąży jak i po porodzie organizm kobiety jest osłabiony w związku z tym zęby, też nie są w najlepszej kondycji. W tym czasie może pojawić się niekorzystna zmiana nawyków żywieniowych, która może sprzyjać próchnicy i powstawaniu kamienia nazębnego. Chociaż może być to trudne po porodzie warto znaleźć czas i udać się na wizytę kontrolną.
Zdrowe zęby to nie tylko białe zęby (to zależy często od koloru kości), a zdrowie zębów wpływa na cały organizm, ponieważ choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i układu oddechowego.
PS. Często chodzicie do dentysty czy nie lubicie i chodzicie w ostateczności? Dajcie znać w komentarzach.
Post napisany pod natchnieniem po mojej wizycie u denstyty w 14 tygodniu ciąży 🙂
Pozdrawiam,
Kamila