Perska miłość – Laila Shukri – recenzja
Perska miłość
Perska miłość to książka napisana przez Laila Shukri. Jest to historia, która wydaje się wręcz banalna – schematyczna. Młoda Polska wyjeżdża do kraju na Bliskim Wschodzie, gdzie poznaje niezwykle przystojnego i uwodzicielskiego muzułmanina, za którego bardzo szybko wychodzi za mąż. Po ślubie i świetnym miesiącu miodowym, rozpoczyna się horror, z którego można wyrwać się jedynie na dwa sposoby: albo poddać się dyktaturze męża albo uciec za granicę, ryzykując swoim życiem.
Jest to jedna z wielu historii, z którymi można mieć do czynienia w mediach. Wiele osób ostrzega młode dziewczyny przed zakochiwaniem się w mężczyznach z krajów arabskich. Jednak zakochane kobiety nie liczą się z ostrzeżeniami ze strony innych i próbują udowodnić, że ich wybranek jest inny.
Główna bohaterka
Lidka, główna bohaterka powieści dzięki ciężkiej pracy, dostaje roczne stypendium na nauki języka arabskiego w Kuwejcie. Z wyjazdu nie cieszy się jej biedna rodzina i zakochany w niej Jarek. Studenta przekonuje ich jednak do swojego wyjazdu możliwością zarobienia pieniędzy na pomoc rodzinie i na ślub.
Lidka trafia do żeńskiego akademika, gdzie szybko jej współlokatorka Ann (Brytyjka) wprowadza ją w tajniki imprezowania i kuszenia arabskich mężczyzn. Biedna Polska jest oszołomiona bogactwem i przepychem, który widzi. Zachłystuje się luksusem i ignoruje otaczającą ją rzeczywistość. Podczas noworocznego przyjęcia poznaję Asię (żonę Alima), która wiedzie życie jak księżniczka Disney’a. Zachęcona tak idealnym życie, Lidka szybko angażuje się w związek z bardzo przystojnym Hassanem. Bogacz urządza bardzo wystawny ślub, zabiera żonę w najcudowniejszą podróż poślubną i rozpieszcza do granic możliwości. Jedyną wadą w ich bajecznym życiu jest nieprzychylna Lidce teściowa Fatma i jej córka Salma. Bohaterka nie przypuszcza, że dość szybka śmierć teścia i przeprowadzka obu kobiet do jej domu, spowoduje, że bajeczne życie szybko zniknie.
Perska miłości przedstawia czytelnikom złożony obraz muzułmańskiej kultury Kuwejtu. Z jednej strony autorka skupia się na opisie imprez na pustyni, uwodzicielskich mężczyzn, kupowania luksusowych dóbr czy łamaniu norm religijnych przez młode kobiety (prostytucja, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków). Z drugiej strony pokaże przerażający świat zniewolenia kobiet, gdzie rządzą prawa szariatu. To rzeczywistość gdzie prawo głosu mają jedynie mężczyźni. Lidka jest traktowana przez męża jak rzecz, odmawia on jej podstawowych praw jak wychodzenia po zakupy, rozmowy z przyjaciółmi, dobrego posiłku. Nie może ona również szukać, żadnej pomocy w instytucjach społecznych, gdyż pracują w nich wyłącznie mężczyźni.
Czytając książkę, czytelnik ma wrażenie, że wszystko zmierza do katastrofy. Bardzo dziwi zachowanie Lidki, która mimo wyzwisk i pobić ze strony męża, nadal walczy o uratowanie małżeństwa. Autorka zarysowała w książce tak różnorodny świat kultury islamskiej, który ma swoje jasne jak i ciemne strony.
Laila Shukri to Polka, która pisze pod pseudonimem i od lat podróżuje i mieszka w krajach arabskich.
Podsumowanie
Informacje o książce
Autor: Laila Shukri
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2016
Liczba stron: 445
Cena z okładki: 14,99 zł
PS. Czytaliście Perską miłość, jakie macie opinie, podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.
Pozdrawiam,
Kamila