Piątek 13-nastego
Życiowo

Piątek 13-nastego – przesądy

Dzisiaj piątek trzynastego i jak każdy wie istnieje przesąd związany z tym dniem. W końcu piątek 13 jest od lat uznawany za pechowy, ale nie wszyscy wiedzą skąd się wziął przesąd.

Piątek 13-nastego

Chyba już od wielu pokoleń, przesądy związane z piątkiem 13-nastego budzą w ludziach niepokój. Wiele osób decyduje się, tego dnia zrezygnować z podpisywania umów, organizowania ważnych spotkań, czy podejmowania znaczących decyzji. Jednak warto dodać, że nie wszyscy zgadzają się z tym przesądem. Część ludzi podchodzi do tego dnia bardzo optymistycznie. 

Jak pisałam wcześniej, ten dzień jest uznawany za pechowy od lat.
Niektórzy uważają, że pech tego dnia bierze swój początek z faktu ze 13.10.1307 roku aresztowano Templariuszy. Byli oni kłamliwie oskarżani przez króla Francji Filip IV m.in o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W rzeczywistości król był bardzo zadłużony u Templariuszy. Po prostu chciał się pozbyć problemu. Podobno wielki mistrz zakonu Jacques de Molay, przed spłonięciem przeklął Filipa IV, a także papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Przesądy związane z piątkiem 13-nastego – na co zwracać uwagę?

Ludzie, którzy wierzą w pecha, a szczególnie w piątek trzynastego są tego dnia mega ostrożni. Gdyż tego dnia może się zdarzyć wielkie nieszczęście, czy różnego typu tragedia. Tego dnia zaleca się ( dla pechowców) nie przechodzić pod drabiną czy słupem. Jeżeli nie możemy go ominąć, zaleca się przejść krzyżując palce. 
Nie powinniśmy tego dnia oglądać się za siebie – jest to zły znak. 
I oczywiście należy za wszelką cenę unikać stłuczenia lustra. 
Czarny kot*, który przebiegnie nam drogę tego dnia szczególnie zwiastuje pecha. 

*Ciekawostka –  czarny kot w Anglii jest uważany za talizman szczęścia. Wierzy się, że dziewczyna mieszkająca z czarnym kotem będzie miała wielu zalotników i stabilny związek. 

cat-3169476_1920

Ja uważam, że jak się boimy i cały czas myślimy, że coś okropnego się wydarzy to często coś się wydarza. A mała rzecz, która nie miała by znaczenia innego dnia np awaria auta no wydarzyło się i koniec myślenia, tego dnia urasta to tragedii co najmniej narodowej i największego pecha na świecie bo akurat auto zepsuło mi się w piątek 13-nastego..

Wierzycie w piątek 13-nastego to pechowy dzień? Czy wręcz odwrotnie? Dajcie znać w komentarzach.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *