Życie proste to życie pełne – Sztuka prostego życia Shunmyo Masuno
Sztuka prostego życia
Pamiętam, czasy jak w życiu chodziło o to by brać na głowę masę rzeczy. Masz tylko dwa zadania, to o kilka za mało. Dzisiaj zaś obserwujemy w życiu trend, dotyczący prostego życia. Jednak posiadanie prostego życia obecnie to nie lada wyczyn. Wszystkie udogodnienia, social media, natłok pracy, środowisko w którym mówi się, że trzeba zrobić milion rzeczy, realizować się w wielu życiowych rolach, oddala nas od uważności. Nie potrafimy się zachwycać jak małe dzieci małymi rzeczami.
Spacerując z synem staram się zachwycać jak on każdą rzeczą, jadącą ciężarówką, lecącym ptakiem czy samolotem. Wiem, jednak, że wcześniej, nie zauważałam lecących samolotów..
Jednak proste życie, pomaga w radzeniu sobie ze stresem. I w tym miejscu polecam książkę Sztuka prostego życia -znanego mnicha buddyjskiego.
Proste życie wprost z Japonii
Mimo ogromnego rozwoju technologicznego na dalekim wschodzie, tamtejsza kultura opiera się na tradycyjnych wartościach i specjalizuje się w dążeniu do szczęścia i spokoju, wykorzystując uważność, styl zen jak i wykonywanie prostych czynności. Za pomocą zen można kontaktować się z własnym ja w każdej chwili, poprzez dostrzeganie i przeżywanie. Skupienie się na rzeczach najważniejszych dla nas, a pozbycie się rzeczy zbędnych, które są nam nie potrzebne i nam nie służą. Posiadając wokół siebie zbyt wiele przedmiotów, to zbyt wiele myśli i emocji w nas samych.
W książce Sztuka prostego życia znajduje się 100 wskazówek, które dotyczą wzmocnienia energii, rozwijania w sobie odwagi i pewności siebie, radzenia sobie ze zmartwieniami i sprawiania by każdy dzień był jak najlepszy. Czytając książkę, wiele razy pojawia się myśl – tak to ważne,– ale w codziennym życiu zapominamy celebrować chwilę.
Nie ma w tej książce prawdy objawionej, ale jest kilka ważnych prawd.
Proste prawdy
Równo ułożone buty
W Japonii, buty zostawia się przy wejściu do domu i bardzo zwraca się uwagę na ich ułożenie. W buddyzmie zen również przywiązuje się do tego uwagę. Ważne jest by patrzeć na to co pod stopami, nie tylko dosłownie. Często nie zwracamy uwagi na to jak „idziemy” do celu, w jakim kierunku idzie nasze życie. Nawyk ustawiania równo butów po wejściu do domu, wydaje się nie znaczący gestem, ale może nam przypomnieć o tym, że bardzo ważny jest porządek w domu i w umyśle.
Źródło -https://pixabay.com/pl/photos/japonia-buty-sanda%c5%82y-4354109/
O zachodach Słońca
W Tokio są „schody zachodów słońca” ich urok polega na tym, że można usiąść i obserwować zachód słońca. Wiele osób odwiedza je w tym celu. Wszędzie możemy znaleźć takie miejsce. W każdym miejscu możemy się zatrzymać i popatrzeć w niebo. Cieszyć się pięknym zachodem słońca na co dzień i poczuć wdzięczność za miniony dzień.
Kiedy ostatnio obserwowałeś zachód słońca? Na wakacjach? No właśnie…
O silnym wietrze
Każdy chyba wie, jaką moc mają słowa, mogą być przyjemne, podnoszące na duchu, ale mogą też ranić, wywoływać agresję czy lęk. Czasem warto puścić niektóre komentarze mimo uszu, zamiast się nimi zadręczać. Oczywiście trudno nie zawracać uwagi na słowa, kiedy uderzają w nas emocjonalnie, ale warto zadbać o to by jak nie przywiązujemy się do rzeczy, nie przywiązywać się do słów, a zwłaszcza tych negatywnych.
Nie trzeba zostawać buddyjskim mnichem, aby osiągnąć sposób jak i równowagę. Możemy wykorzystywać starożytną wiedzę i doświadczenia buddyzmu by praktykować zen w naszym codziennym, pędzącym życiu.
Pozdrawiam, Kamila
Książkę możecie kupić tutaj: