Watchdosc 2019 – czy warto? nasze zdanie o filmach, które widzieliśmy
Od 5 do 12 grudnia w Warszawie można było obejrzeć filmy dokumentalne, podczas Watch Docs, czyli 19 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o prawach człowieka w filmie.
Tematyka była bardzo różnorodna. Poniżej opiszę te filmy na jakich byliśmy, a także każde z nas napisze 2 zdania co nam się podobało lub nie podobało w filmie.
Zapraszam !
Film – EXIT, 83′ 2018 r. Norwegia, Niemcy, Szwecja
Film opowiada o byłych członkach neonazistowskich bojówek, którzy próbują uciec od swojej przeszłości. Wszyscy bohaterowie występujący w filmie, mają za sobą brutalną przeszłość, większość nich działała w strukturach neofaszystowskich w Skandynawii, Niemczech i USA. Każdy z nich dopuszczał się bardzo brutalnej przemocy wobec ludzi o innych poglądach lub innym kolorze skóry. Tych ludzi tak jak i reżyserkę tego filmu łączy jedno, postanowili opuścić swojego grupy, ale odejście nie jest takie łatwe. Jedyna szansa to całkowite odcięcie się od prowadzonego wcześniej życia i zmiana nazwiska. Od tej pory towarzyszy im strach o życie swoje i bliskich, a także poczucie winy. Mimo zagrożenia, bohaterowie chcą upublicznić swoje historie, aby dodać odwagi innym, którzy chcą odejście ze świata ekstremizmu.
Opinia
Kamila – Film ciekawy, dość zaskakujący z czym mają do czynienia osoby, które opuściły grupy neonazistowskie, brakowało mi w filmie pokazania ( nie trzeba było pokazywać twarzy), ale ukazanie bliskich tych osób. Jak oni się czują, z tym, że te osoby były w takich grupach, czy boją się, czy spotkała ich jakaś krzywda. Myślę, że wówczas film byłby pełniejszy. Paweł – oglądając EXIT widzimy jak dana skrajna ideologia może „wciągnąć” człowieka niezależne od stopnia jego wykształcenia czy poziomu jego inteligencji. Szokującą rzeczą jest to, iż dana radykalna grupa pała większą nienawiścią do osób, które chcą opuścić jej szeregi, niż do swoich pierwotnych ideologicznych wrogów.
Film – Mali Niemcy, 90′ 2019, Niemcy, Austria
Animowany film o losach dzieci niemieckich neonazistów.
Jak wygląda życie dzieci, które są wychowywane w pogardzie do wszystkiego co obce i inne? Kim takie dzieci zostają jak są dorosłe?
Film przybliża losy dzieci wychowywanych w środowisku niemieckich neofaszystów. Dzieci wychowywane w takich rodzinach są od urodzenia faszerowane sloganami o rasie, pozbawione kontaktu z inaczej myślącymi ludźmi, karmieni nienawiścią. Animacji pokazuje jak skrajna ideologia przekazywana jest z jednego pokolenia do kolejnego i niebezpieczne jest opuszczenie tych kręgów. Dodatkowo do filmu zostały dołączone wywiady z głównymi działaczami Pegidy, którzy wypowiadają się na temat wychowania i wyglądu niemieckiej rodziny.
Opinia
Kamila – ja tego filmu nie widziałam, ponieważ kreska animacji mnie odpychała
Paweł – W filmie uderza fakt, iż osoby w nim przedstawione są „zwyczajne” na pierwszy rzut oka. Dopiero jak zaczynają mówić o swoich wartościach i poglądach zaczyna się dostrzegać inną stronę tych ludzi. Uwaga ogólna – film był za długi i pod koniec zaczyna męczyć.
Film- O zwierzętach i ludziach, 56′ 2019, Polska
Historia życia państwa Żabińskich, którzy na terenie warszawskiego zoo ukrywali w czasie wojny setki Żydów. Film ten jest próbą przybliżenia dramatycznej historii rodziny Żabińskich. Reżyser pozwolił aby w filmie wybrzmiało uniwersalne pytanie czym jest człowieczeństwo.
Opinia
Kamila – film ciekawy, ale jak dla mnie użycie dwukrotnie tych samych materiałów jest mylące, miałam wrażenie, że państwo Żabińscy 2 razy urodzili córkę co nie jest prawdą. Historia bardzo poruszająca.
Paweł – montaż filmu pozostawiał trochę do życzenia, ale sama historia jest niezwykle poruszająca. Archiwalne nagrania pozwalają lepiej wczuć się w panujące w tym czasie realia.
Film – Widmowa załoga 89′ 2018 USA
Film opowiada o Tajskich aktywistach, którzy na morzach Południowo-Wschodniej Azji poszukują współczesnych niewolników – marynarzy wziętych latami temu do niewoli na rybackich kutrach.
Azjatycki rynek owoców morza ma zasięgi globalnego biznesu. Prawdziwa jednak cena krewetki, która trafia na nasz stół jest dużo wyższa niż mogłaby się wydawać. Główną postacią filmu jest Patima – aktywistka, poszukująca na tropikalnych wodach Indonezji niewolników. Składają się oni z marynarzy, przemocą zmuszanych do ogromnej pracy na rybackich kutrach. Większość z nich latami nie widzi stałego lądu. Patima i jej ludzie z ogromnym narażeniem życia próbują dotrzeć do zagubionych w dżungli uciekinierów, którzy żyją na marginesie społecznym bez dokumentów. Do domu udaje się wrócić tylko nielicznym.
Opinia
Kamila – film niesamowity, pokazuje, że w XXI wieku są niewolnicy, którzy pracują w ciężkich warunkach przez wiele lat często w wyniku pracy tracą m.in ręce, nie dostają żadnej wypłaty, a jak wreszcie opuszczają kuter rybacki do domu wrócić nie mogą.
Paweł – Człowiek myśli, że niewolnictwo zniknęło już dawno, dawno temu, a tymczasem problem jest w pełni aktualny. Dodatkowo przeraża fakt, iż duża część dostępnych w naszych sklepach owoców morza może pochodzić z pracy ludzi z tych niewolniczych kutrów. Dokument daje do myślenia.
Film- Nocna rodzinka 81′ 2019, USA, Meksyk
W Meksyku mieszka 9 milionów ludzi, a jeździ jedynie 45 karetek. W trudnym dokumencie zostaje ukazany świat, gdzie bez funkcjonujących na granicy prawa prywatnych ambulansów, systemem opieki zdrowotnej ległby w gruzach. Z ciasnego miejsca w szoferce możemy śledzić tragikomiczne często losy załogi prywatnej, rodzinnej karetki i etyczne dylematy, przed którymi stają członkowie rodzinnych akcji ratunkowych. Możemy zobaczyć szaleńcze jazdy na sygnale, łapówki i przepychanki z policją, które splatają się z nocnymi dramatami Meksyku.
Opinia
Kamila – film jak w opisie tragikomiczny, bo z jednej strony mamy ludzi, którzy czekają na karetkę, są rani, często śmiertelnie, a z drugiej strony mamy życie rodzinny w kartce, które jest trudne, ale i trochę zabawne. Film na pewno zaskakujący, pokazuje inne oblicza Meksyku. Po obejrzeniu filmu, wydaje się, że nasza służba zdrowia to luksus.
Paweł – po obejrzeniu uważałem film za przeciętny, ale dopiero po wyjściu z kina zacząłem nad nim bardziej rozmyślać i doszedłem do wniosku, że był bardzo dobry (koniec końców wygrał konkurs tegoroczny, jak się z resztą okazało później). Może zabrakło mi rozwinięcia paru kwestii, ale sama historia rodziny, jej praca w karetce, ludzie na ulicy w potrzebie, codzienne realia służby zdrowia i samego życia w Meksyku sprawiają, że dokument ten ogląda się z uśmiechem, przerażeniem i zadumą goszczącymi naprzemiennie na twarzy.
PS. Byliście na Festiwalu? który z filmów wywołał w Was największe wrażenie?
Pozdrawiamy,
Kamila i Paweł