Ryzyko – film o życiu Juliana Assange

W tym roku zaczął się w czwartek w Warszawie 17 Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Watchdocs. O prawach człowieka w filmie.

IMG_20171208_201013_790
www.instagram.com/clepatches_/

Pierwszym film na jaki się udaliśmy i dzisiaj pokrótce Wam go opiszemy to „Ryzyko”. Film wzbudza wiele kontrowersji, pierwszy raz został puszczony w 2016 r. a następnie zniknął z ekranów by pojawić się w 2017 r. Reżyserem filmu jest Laura Poitras. Dokument ten był kręcony przez sześć lat i pokazuje portret szefa WikiLeaks, Juliana Assange’a, a jednocześnie fascynującą historię o władzy, prawdzie, zdradzie i poświęceniu, a cała historia odbywa się wręcz w paranoicznym napięci, bo świat wykradanych rządzącym tajemnic to również świat absolutnej inwigilacji.

Widzimy świat oczami samego Assange’a, który oprócz problemów z wyciekiem informacji ze strony WikiLeaks, mierzy się również z problemami jakimi są oskarżenia dwóch kobiet z Szwecji o molestowanie. Film pokazuje oblicze jego jako człowieka całkowicie skoncentrowanego na tym, by państwa nie miały tajemnic przed obywatelami.

Film pokazuje życie Juliana przed jego ostateczną charakteryzacją i ucieczką do ambasady Ekwadoru. Pokazuje komplikacje jakie ma on na swojej drodze, a także jego rozmowę z jedną celebrytką już w ambasadzie ( a z jaką Wam nie zdradzimy sami musicie zobaczyć w filmie 🙂 ).

Czy polecamy ten film? Tak, ponieważ każdy sam może zobaczyć życie Assange’a. Zobaczyć z czym się mierzył i jak wyglądało jego życie i jak wygląda obecnie (przebywa obecnie w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i nie może opuścić budynku). A także spojrzeć trochę jego oczami na otaczający nasz świat i samemu ocenić czy to co robił i robi szef WikiLeaks jest tym z czym się zgadzamy.

 

 

 

 

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *