Milczenie owiec
Książki

Milczenie owiec – Thomas Harris – recenzja

Z Thomas Harris po swoim sukcesie z książką Czerwony Smok, postanowił kontynuować historię doktora Hannibala Lectera, który okazał się doskonałym czarnym charakterem.

Milczenie owiec

Milczenie owiec bardzo szybko zyskało miano bestselleru, a Harris udowodnił wszystkim, że potrafi pisać świetne thrillery.

W Milczeniu owiec autor zapoznał nas z Buffalo Billem. Psychopatą, który morduje kobiety i ….. obdziera je ze skóry, szyjąc z nich dla siebie odzież. Gdy jack Crowford (szef Sekcji Behawioralnej) zaleca młodej studentce FBI rozmowę z Lectrem, ten poprzez swoją mroczną grę, daje jej do zrozumienia, że wie coś o ostatnich zbrodniach. Chcąc czy nie Clarice Starling włącza się w śledztwo, nie zdając sobie zarazem sprawy ile będzie ją to kosztować.

Książka ta jest chyba najpopularniejszą powieścią autora. Bardzo ciężko napisać na jej temat coś nowego. Z drugiej strony, mimo upływu lat, a także filmowych adaptacji, teksty o doktorze Hannibalu cały czas wzbudzają zainteresowanie.

Thomas Harris stworzył najbardziej zabójczego, ale również pełnego wdzięku i klasy socjopatę, a kino czerpie z jego twórczości pełnymi garściami. Jednak sam dr Lecter nie wystarczyłby, aby aż tak zachwycić powieścią. Każdy szczegół książki jest dopracowany do perfekcji. Akcja rozwija się powoli i systematycznie buduje napięcie. Czytelnik z ogromną niecierpliwością czyta każdą kolejną stronę, myśląc o tym co się wydarzy. Dr Lecter podsuwa kolejne tropy, a czytelnik zastanawia się na czym polega jego mroczna gra.

Sztuką Harrisa jest sprawne operowanie wątkami, tak aby historia wydawała się prawdziwa, a zarazem tworzyła odpowiedni klimat i oczarowała czytelnika.

Milczenie owiec jest to klasyk i jawi się jako arcydzieło kryminału. Świat stworzony przez autora jest jedyny w swoim rodzaju. Czytelnik, z każdą kolejną przeczytana stroną staje się częścią mrocznego świata i bezpośrednim obserwantem tragicznych zdarzeń.

 

Informacje o książce 

Autor: Thomas Harris
Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 1990
Liczba stron: 334
Cena z okładki: 11.500 zł 🙂

PS. Czytaliście? A może oglądaliście film? Wciągnął Was świat dr Lectera?
Dajcie znać w komentarzach.

 

Pozdrawiam,
Kamila

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *