Życiowo

Jak wygląda profilaktyka w Warszawie?

Profilaktyka w tym kraju jest jak urban legend, niby wszyscy o niej mówią, a nigdzie jej spotkać nie można.

Nie wiem dokładnie jak wygląda profilaktyka w NFZ obecnie ( ale patrząc na zawrotną szybkość otrzymywania skierowania do specjalistów, to chyba nie jest super).
Ja osobiście korzystam z prywatnej opieki medycznej, ale nie oznacza to, że jest to sielanka.
W związku z chorobami, które wystąpiły w mojej rodzinie muszę robić co pół roku morfologię i inne badania krwi, minimum raz w roku usg piersi i narządów rodnych.
Szczerze myślałam, że jak będę miała prywatną opiekę, lekarz sam w komputerze zobaczy wpis o konieczności moich badań, szybko je przepisze i koniec wizyty ( krótko, szybko, konkretnie).
Chodziłam do różnych lekarzy, których mam w moim pakiecie i za każdym razem muszę się tłumaczyć, czemu potrzebuje te konkretne badania, czemu tak często itd.
Na początku nie było to super przyjemne bo rozdrapywało rany, które ledwo się zabliźniły. Dzisiaj mnie to tylko denerwuje, że mają komputer, mają moją kartę, a za każdym razem muszę się tłumaczyć jak winny z każdego badania.
Ok. może rzadko tak młode osoby jak ja ( hahah :P) muszę robić tak często badania, ale Paweł chciał robić morfologię raz w roku, to lekarz powiedział, że jak miał dobre wyniki rok temu, to teraz mu nie przepisze badań, niech przyjdzie za rok.
Jeśli w dużym mieście płacąc za prywatną opiekę medyczną, lekarze z ogromnym oporem wypisują skierowania na badania profilaktyczne (nie raz mam wrażenie, że pokrywają koszt moich badań z własnej kieszeni, tak walczą z tym by za dużo badań mi nie przepisać), to jak jest w mniejszych miastach? Tam prawdopodobnie jeszcze mniej się mówi o profilaktyce, więc jak ludzie mają się badać regularnie?
Gdyby nie perspektywa chorób w mojej rodzinie, pewnie po wizycie u kilku lekarzy, którzy nie chcieli mi wypisywać badań pewnie też przestałabym chodzić, albo chodziłabym raz na kilka lat. Jednakże robienie badań raz na kilka lat to stanowczo za mało i wykrycie jakiś schorzeń może się dokonać stanowczo za późno.
hypertension-867855_960_720

Jak często powinno się robić badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne służą do monitorowania stanu zdrowia, mogą to być badania ogólne czyli morfologia, badanie moczu, lub badania specjalistyczne, które pozwalają rozpoznać chorobę i postawić diagnozę. Badania ogólne powinno się wykonywać raz w roku. Po czterdziestce należy do morfologii, poziomu cukru we krwi dołożyć badania poziomu cholesterolu.
Im człowiek jest starszy to tych badań musi wykonywać więcej i częściej.

Czy Polacy badają się?

Rośnie świadomość ludzi co do badań profilaktycznych. Dużo blogerów na Instagramie przypomina o badaniach m.in Mamaginekolog, Siostry AD i HD czy Doktor Ania.

Nie należy zniechęcać się lekarzami, a badać się profilaktycznie i wymagać badań. Jak człowiek wykryje późno np. nowotwór to przecież lekarz, który nie wypisał mu badań nie zapłaci za to, ani nie zachoruje wraz z pacjentem.

Ciśnijmy zatem lekarza o skierowania na takie badana, pomimo tego, że może nawymyślać nam od hipochondryków.

blood-1813410_960_720

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *