Hannibal
Książki

Hannibal – Thomas Harris – recenzja

Hannibal

Hannibal to trzecia książka o losach zabójczego kanibala i dżentelmena, a także ostatnia w kolejności chronologicznej. Autor zakończył historię dr Lectera i chociaż nie jest to finał na miarę poprzednich części 🙁 , nadal szokuje.

Akcja książki toczy się kilka lat po wydarzeniach z Milczenia owiec. Clarice Starling nie zrobiła kariery w FBI. Po wielu latach służby jest podrzędną agentką do zadań w terenie. Dr Lecter przeniósł się do Florencji, gdzie został kustoszem w muzeum. I skończył z mordowaniem na kilka dobrych lat. Niestety jego tropem podąża FBI i Mason Verger (jedna z pierwszych ofiar Hannibala i jedyna, która przeżyła). Mason żyje tylko zemstą i z namiętnością myśli o cierpieniu Lectera i planuje krwawą i bolesną vendettę.

Hannibal - książka

Hannibal w dwóch poprzednich książkach był jedynie postacią drugoplanową, co czyniło go bardzo tajemniczym, a także nieodgadnionym i jego postać była przez wszystkich zapamiętywana. Mało kto mówił o innych bohaterach książki, a nie wszyscy byli wstanie ich wymienić. Jeżeli zaś wymienimy Hannibala każdy będzie go kojarzył.

Na fali popularności Harris kontynuował wątek, czyniąc go tym razem głównym bohaterem. Niestety kiedy na światło dziennie zaczęły wychodzić kolejne wątki z życia dr Lectera, specyficzny urok dwóch pierwszych książek prysł. Jednak, autor potrafi zaszokować czytelników innymi elementami.

Książka to opowieść o złu wszelkiej postaci. Jest to pewien rodzaj choroby – nowotworu, który powoli wykańcza społeczeństwo, a w około rozsiewa zarażone komórki. Zło przybiera wiele twarzy. Można odnieść wrażenie, że postępowanie Lectera jest pewną formą obrony przed wszech-panującym cynizmem. Oczywiście nie usprawiedliwia to jego zachowania, jednak w szalonym świecie okazuje się, że żyją gorsze potwory, które są bezkarne.

Szkoda, że autor zakończył przygodę Hannibala. Mimo, że (a duża szkoda) Hannibal nie posiada klimatu poprzednich części, to fani dr Lectera nie powinni być zawiedzeni. Porcja brutalności i fenomenalne zakończenie wszystko powinny rekompensować.

Informacje o książce 

Autor: Thomas Harris
Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 1999
Liczba stron: 302
Cena z okładki: 29,80 zł

 

Pozdrawiam,
Kamila

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *