Życiowo

Czy można wprowadzić nawyk w 30 dni?

Hej,

o to przed Toba kolejny post z cyklu – Wtorek z planowaniem. Do tej pory ukazały sie poniższe posty (klikając w dany post, otworzy się nowe okno z wpisem).

 1. Od czego zacząć przygodę z planowaniem?
 2. Lista pełna marzeń- co z nią zrobić dalej
 3. Pierwsze zrealizowane marzenie i co dalej?
 4. Jak zwiększyć produktywność ?
 5. Efektywność i wydajność
 6. 11 nawyków, które pomogą zwiększyć Ci produktywność
 7. Obawy przed realizacją marzeń
 8. Motywacja o co w tym chodzi
 9. Nie masz motywacji? Ćwiczenia, które pozwolą Ci zacząć.

Nawyk w 30 dni

Każdy wie jak trudno utrzymać postanowienia, nie tylko te noworoczne. Chcemy wyrobić sobie nawyk, ale kończy się na samym powiedzeniu, że coś będziemy robić. Nieraz na początku trzymamy się postanowień i nawet zapisujemy się np. na siłownię, ale idziemy tam 1 raz przez cały rok.

Zazwyczaj znajdujemy wymówki, które trzymają nas z dala od zaplanowanego celu.

Czemu ludziom nie udaje się wprowadzenie nawyku?

Powodem jest to, że wprowadzenie zmiany w życiu nie jest łatwe i do końca przyjemne. Może się wydawać przytłaczające postanowienie, że od jutra będziemy robić coś zupełnie innego i oddalamy się starego nawyku. Jednak jak postanowimy, że „testujemy” nawyk tylko przez 30 dni to przytłoczenie powinno zniknąć. Zdecyduj, że codziennie przez 30 minut będziesz przez 30 minut coś robił np ćwiczył w domu, szedł na spacer, uczył się. To jest test i trwa tylko jeden miesiąc, potem możesz leżeć na kanapie i nie robić nic 😉

Tylko miesiąc, dasz radę.

Takie podejście, do pracy nad nowym nawykiem, jest dużo łatwiejsze. Po paru dniach, prościej będzie Ci kontynuować wybraną czynność, bo przecież zbliża się koniec miesiąca. Możesz nawet odliczać dni, które pozostały Ci do końca.

Nie zapominajmy, że nadal bedzie Ci potrzebna determinacja, aby utrzymać dyscypline przez miesiąc, ale będzie łatwiej niż gdyby to była zmiana na całe życie.

A co po 30 dniach?

 1. po pierwsze przez ten okres uda Ci się trwale wyrobić nawyk, przyzwyczaisz się do codziennego nowego zajęcia;
 2. jeżeli celem było przełamanie nawyku np nie oglądanie telewizji, tak łatwo nie wrócisz do siedzenia przed telewizorem;
 3. 30 dni sukcesu stanowi ogromną motywację i daje +100 do pewności siebie, aby dalej kontynuować nawyk. Będziesz wiedział po tym czasie co on Ci daje, i jakie będą dalsze efekty trwania przy nowym nawyku.

Na koniec przydatne (moim zdaniem) rady przy wyrabianiu w sobie nowego nawyku:

 1. jeden nawyk na raz. Możesz pomyśleć mam tracić 30 dni na wprowadzanie jednego nawyku, a mogę np 3 nawyki na raz. Jednak wprowadzenie kilku nawyków może się okazać znacznie trudniejsze. I w konsekwencji po miesiącu nie osiągniesz żadnego.
 2. Wykorzystaj czas. Jeżeli chcesz przestać oglądać tv, scrollować internet zawsze planuj coś w zamian. Gdybyś w czasie gdy zawsze oglądasz tv się nudził szybko wrócił byś do starego nawyku. Zaplanuj coś w zamian. Zamiast tv, będę czytał, układał puzzle, rozwiązywał sudoku.
 3. napisz to na kartce (jak zawsze powtarzam kartka i długopis), zapisz na czym ma polegać Twój nawyk. Pisemna deklaracja będzie silniejsza niż ta w głowie. Opis nawyku musi być dokładny.
 4. powiedz również znajomym i rodzinie. Publiczna deklaracja to silna motywacja.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji do 30 dniowego testu:

 • zacznij wcześniej wstawać;
 • czytaj codziennie;
 • oglądaj mniej telewizji;
 • ogranicz scrollowanie internetu;
 • zacznij więcej spacerować;
 • zacznij chodzić na siłownię lub basen;
 • rzuć palenie i picie alkoholu;
 • przez 30 minut rozwijaj swoje zainteresowania;
 • ucz się 10 nowych słówek w obcym języku.

Pozdrawiam,

Kamila

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *