Walentynki 2020 – tradycje i propozycje co kupić dla drugiej osoby

Dzisiaj 14 lutego 2020 r. są Walentynki. Cieszy się ono dużą popularnością nie tylko w naszym kraju, ale również poza granicami. W zależności od kraju są one różnie obchodzone. W tym poście znajdziecie informacje o historii walentynek, jak są obchodzone w różnych krajach, a także propozycje co kupić drugiej osobie 🙂

 

Walentynki historia

Wywodzą się one od zwyczaju obchodzonego już w starożytnym Rzymie – wówczas 14 lutego był obchodzony Dzień Płodności i Macierzyństwa.
Każda młoda i niezamężna kobieta tego dnia wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie kawalerowie losowali kartki, wylosowana dziewczyna stawała się partnerką na zabawy, ale bywało, że również na całe życie. Patronem Święta Zakochany jest wszystkim znany jako Święty Walenty. Żył on za panowania Klaudiusza II, który zakazał młodym mężczyznom zawierania ślubów, Święty Walenty złamał zakaz i udzielał zakochanym potajemnie ślubów, za co trafił do więzienia. W czasie pobytu tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę strażnika, a następnie udzielił jej ślubu. Za to został skazany na śmierć. Na pożegnanie list córce strażnika i podpisał go “od Twojego Walentego”.

Walentynki – zwyczaje na świecie

USA

W Stanach Zjednoczonych obdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią, nie tylko drugie połówki. Obdarowaną osobą może być kolega, koleżanka, przyjaciel, szef czy babcia. Jednym z najpopularniejszych prezentów jest bombonierka w kształcie serca lub czerwone róże. W USA, Walentynki mają bardzo komercyjny charakter.

Wielka Brytania

W czasach dawniejszych dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły do sąsiednich domów i śpiewały piosenki o miłości. Głównym ich hasłem było “Dzień dobry, Walenty”. W czasach obecnych dużą popularnością cieszą się kartki z podobiznami Romea i Julii.

Japonia

W kraju kwitnącej wiśni podobnie jak w USA, upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale też znajomym. W Walentyki prezenty dają tylko kobiety. Głównym prezentem są czekoladki, z których można wyróżnić 2 rodzaje – własnoręcznie robione dla ukochanych, a także czekoladki belgijskie czy szwajcarskie dla osób mniej bliskich. Kobiety otrzymują podarki miesiąc później w tzw Biały Dzień.

Francja

We Francji 14 luty to święto narodowe i jest bardzo hucznie obchodzone. zamiast czekoladek wysyła się bukiety pięknych kwiatów razem z zaproszeniem do teatru. Zakochani kończą dzień romantyczną kolacją.

Czechy

W Czechach święto obchodzi się dwa razy w roku. Wówczas największe tłumy osób zakochany można spotkać na Moście Karola w Pradze. Wieszają oni kłódki, które są symbolem ich miłości.

 

Włochy

We Włoszech Walentynki są obchodzone bardzo hucznie. Króluje wówczas czerwień. Mężczyźni dla swoich partnerek wybierają na prezent czerwoną bieliznę. W miejscu spoczynku Świętego Walentego (Umbrii) w niedzielę, która poprzedza święto odbywa się Święto Zaręczyn. Wtedy właśnie pary z różnych stron świata tłumnie przybywają na grób Walentego, by ślubować sobie wzajemnie miłość i wierność.

Prezenty na Walentynki

Wszystko zależy od Was i Waszej partnerki/partnera, moje propozycje to:

  • romantyczna kolacja (ale trzeba wcześniej zarezerwować stolik lub zorganizować w domu),
  • bon podarunkowy do ulubionego sklepu,
  • biżuteria np. kolczyki, bransoletka,
  • kwiaty i czekoladki – taki standard jak nie ma ktoś pomysłu, ale pamiętajcie, że czekoladki lepiej nie dawać osobie na diecie 😉
  • bon na masaż, do spa,
  • bilet do kina, teatru,
  • książka – moim zdaniem książka dobra na każdą okazję 🙂
  • płyta cd/winyl.

Walentynki, walentynkami, dla jednych jest to super okazja dla świętowania, dla innych jest to komercyjne święto, w którym nie chcą brać udziału.

Jakkolwiek Wy traktujecie Walentynki, swoje uczucia powinno się okazywać na co dzień, a nie tylko raz w roku.

Na sam koniec zacytuję Olafa z Kariny Lodu
Dla niektórych warto się czasem roztopić” nie tylko w Walentynki 🙂

 

Dajcie znać czy lubicie i obchodzicie walentynki?

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: