25 lat niewinności – recenzja

Najpierw parę słów o autorze

Grzegorz Głuszak jest dziennikarzem specjalizującym się w tematyce przestępczości zorganizowanej, a także w zawiłościach polskiego wymiaru sprawiedliwości. W swojej książce ukazuje kulisy więziennictwa w Polsce, a także sprawę niesprawiedliwego skazania Tomasza Komendy.

25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy to historia człowieka, który nie poddał się w walce z nieuczciwym, nie empatycznym wymiarem sprawiedliwości.
Książka jest napisane w taki sposób, że czyta się ją jednym tchem. Sama sprawa jest opisana z ogromną ilością szczegółów nawet tych przerażających.
Czytając książkę, człowiek ma wrażenie, że jest ona nieprawdopodobna, jak może zawodzić tak ważny organ państwowy jakim jest wymiar sprawiedliwości w XXI wieku, w cywilizowanym kraju.
Spędzenie połowy życia za kratami, bardzo często pcha ludzi do ostatecznych czynów. Nasz bohater, bo chyba tak należy mówić o Tomaszu nigdy nie przestał mówić, że jest niewinny.

Dwunastu świadków to niewystarczająca grupa, aby uwierzyć w niewinność człowieka. Jakich dowodów w tej sprawie brakowało? Jakie rzeczy zostały wymyślone by znaleźć winnego? W czym zawiodły wszystkie organy sprawiedliwości?
Na te pytania i wiele więcej, znajdziemy odpowiedź w tej książce. Co prawda książka nie należy do łatwych i przyjemnych, natomiast zdecydowanie trzeba ją przeczytać, bo dotyczy nas w Polsce w czasach współczesnych.

Informacje: wydawnictwo Znak, 2018, 8/10

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: