Nie masz motywacji? Ćwiczenia, które pozwolą Ci zacząć.

To już 9 post z cyklu wtorek z planowaniem. Do tej pory ukazały się posty:

  1. Od czego zacząć przygodę z planowaniem?
  2. Lista pełna marzeń- co z nią zrobić dalej
  3. Pierwsze zrealizowane marzenie i co dalej?
  4. Jak zwiększyć produktywność ?
  5. Efektywność i wydajność
  6. 11 nawyków, które pomogą zwiększyć Ci produktywność
  7. Obawy przed realizacją marzeń
  8. Motywacja o co w tym chodzi

Nie masz motywacji… kolejny raz obiecujesz sobie, że pójdziesz na siłownię, przestaniesz jeść niezdrowe jedzenie, zaczniesz się uczyć obcego języka lub zaczniesz odkładać pieniądze na zakup… i nic z tego. Czas leci, a ty nie robisz żadnego kroku w konkretnym kierunku.

Poniżej 3 ćwiczenia, które możesz zastosować, aby wreszcie ruszyć z miejsca.

  1. Zmiana

Jednym z pomysłów, na oszukanie lęku i podtrzymywanie motywacji, to zmiana tego co chcesz osiągnąć w grę. Każdy z nas lubi zabawę. Gry niwelują lęk i ułatwiają działanie, niezbędnym elementem gry są też nagrody, które pomagają utrzymać wysoki poziom motywacji.

Pierwszy krok to wymyśl w co grasz – rozpoczęcie chodzenia na siłownię, zmiana nawyków żywieniowych czy odkładanie pieniędzy np. na upragnione wakacje. Następnie:

A. Spisz jasne i zrozumiałe reguły gry – musisz wiedzieć po co grasz, co chcesz osiągnąć, do kiedy i jakimi środkami. Reguły należy spisać i podpisać, gdyż jest to forma umowy z samym sobą.

B. Podziel grę na etapy – możesz weryfikować osiągnięcie konkretnych etapów sam, lub wyznaczyć do tego admina (kogoś zaufanego).

C. System nagród – schemat nagród należy dopasować oczywiście do rodzaju gry, może być nagroda za podjęcie działania, za osiągnięcie konkretnego rezultatu. Nagrody nie muszą być materialne, może być to mała nagroda: czas z książką, film, spacer. Bardzo dobrze sprawdza się też system punktów, który przekłada się na dużą nagrodę. Można stosować również punkty ujemne, a strata działa bardzo motywująco.

Dodatkowo grę można wzbogacić o wątek fabularny, a także prowadzenie dziennika.

D. Zaplanowanie trasy. Ważne jest jakie kroki należy zrobić, aby dojść do celu. Należy pamiętać, że samodzielnie ustalamy priorytety. Każdym celem zajmuj się z osobna.

E. Opracuj plan awaryjny. Bardzo dobrze jest mieć plan na wypadek niepowodzeń. Zrób listę wszystkich nie powodzeń i wymyśl rozwiązania. Jeśli dobrze się przygotujesz, przeciwności nie zniechęcą Cię do działania.

F. Nagradzaj się za najmniejszy sukces. Nagrody stanowią dodatkowe paliwo.

Winner

2. Rytuały. Do swojej codzienności wprowadź proste rytuały. Ważne jest to, że nawyki wzmacniają motywację, a także dbają o uważność, czyli bycie tu i teraz. np rano po przebudzeniu zastanów się co byś robił gdybyś był na 200% szczęśliwy. Uśmiechaj się do siebie patrząc w lustro. Wieczorem zaś zapisz za co jesteś wdzięczny.

3. Ważne pytanie. Usiądź w spokojnym miejscu i wypisz odpowiedzi na pytanie – Co mogę zrobić by moje życie było fascynujące?

Odpowiedzi mogą być szkicem, który zmotywuje Cię do działania. Nawet najmniejszy ruch może zacząć serię pozytywnych zmian.

A jakie Wy stosujecie ćwiczenia by wzmocnić swoją motywację? Dajcie znać w komentarzach.

Pozdrawiam,

Kamila

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: