Jak zwiększyć produktywność ?

Cześć,

to już 4 post z cyklu – “Wtorek z planowaniem”.

Tym razem napiszę parę słów odnośnie zwiększenia produktywności.

Najpierw jednak w tym miejscu przypomnę poprzednie posty wchodzące w skład wtorkowego cyklu.

Od czego zacząć przygodę z planowaniem?

Lista pełna marzeń- co z nią zrobić dalej

Pierwsze zrealizowane marzenie i co dalej?

 

Jak zwiększyć produktywność ?

Życie wymaga od nas, aby sprostać ogromowi obowiązków, które cały czas się zwiększają, a do tego w większości z nas jest pragnienie realizacji własnych marzeń. Zaraz doba się skończy i nic z tego nie uda się zrealizować. W tym momencie w Twojej głowie może się pojawić hasło produktywność, ale nie wiesz jak to ugryźć.

Poniżej podzielę się paroma pomysłami jak sobie poradzić i zwiększyć produktywność.

 

1.      Reguła 2 minut.

W świetnej książce,  którą w tym miejscu polecam Davida Allena “Getting Things Done”, autor wyjaśnia jak łatwo można zwiększyć produktywność. Jeżeli pojawia się zadanie, którego wykonanie zajmie mniej niż 2 minuty, należy je wykonać od razu. Masz wówczas w sobie, poczucie wykonania zadania, które wpływa na zwiększenie efektywności, przy realizacji kolejnych zadań.
Większość zadań, które odwlekamy, nie jest trudna, po prostu jest nam łatwiej unikać rozpoczynania ich z jakiegoś powodu. Reguła 2 minutowa pozwala pokonać zwlekanie i lenistwo. Ułatwia ona podjęcie działania.

Reguła 2 minut

– zadanie, które można wykonać do 2 minut – zrób od razu, nie zwlekaj.

– każdy cel można rozpocząć w ciągu 2 minut lub mniej.

 

Oczywiście z drugim punktem możesz się nie zgodzić. Bo jak wielkie cele życiowe można zacząć od zadania wykonanego w 2 minuty. Chodzi o rozpoczęcie i małe kroki. Zadanie, że pierwszego dnia np. zapiszesz się na siłownię, pójdziesz do dietetyka i zrobisz zakupy odpowiednich produktów do nowego stylu życia, może się po prostu nie udać. Jest tego za dużo i może to porządnie Cię przytłoczyć już na samym początku. W konsekwencji stres wywołany natłokiem zadań, może spowodować, że w ogóle tego nie zrobisz, a wręcz przeciwnie pójdziesz do sklepu po dużą paczkę chrupek oraz czekolady i nici z diety.

Gdy zaczniesz robić, 2 minutowe zadania, będzie Ci łatwiej kontynuować realizację celu.

Chcesz napisać książkę, zaplanuj, że zaczniesz od 2 minut i napisania jednego zdania. Zobaczysz, że znalezienie 2 minut jest łatwe. Będziesz miał też motywację, aby następnego dnia znaleźć 2 minuty i napisać kolejne zadanie. A może się okaże, że po znalezieniu dwóch minut udało Ci się znaleźć kolejne 5 minut na napisanie kolejnych paru zdań.

Dzięki temu np. pisanie przez 2 minuty dziennie stanie się Twoim nawykiem.

2.      Poranna rutyna

Wiem, wiem może być z tym ciężko. Ilu z nas przydarzyło się zaspać rano.

Im lepiej przygotujemy sobie poranną rutynę i wdrożymy ją do życia, tym bardziej będziemy w tym wytrwali.  Dobrze przygotowany plan pozwoli z przytupem zacząć dzień. Rutyna buduje w nas uczucie pewności.

Poranna rutyna nastraja pozytywnie na cały dzień i jest w stanie wyciągnąć Cię z łóżka i naładuje pozytywnie na cały dzień. Nie ma na to jednego uniwersalnego przepisu. Trzeba próbować, zmieniać i działać.

Przykłady rzeczy, które może zadziałają u Was:

A. Znajdź swój powód by wstać.

Zastanów się, czy nie jest tak, że kiedy masz niesamowite plany na najbliższy dzień chętniej i z uśmiechem na ustach wstajesz nawet wcześnie rano?

Dzień wcześniej wieczorem planując, coś niesamowitego kolejnego dnia, może być to ulubione śniadanie, może to w zmotywowaniu Cię do wstania z łóżka.

B. Nie wyskakuj z łóżka jak torpeda

Oczywiście, jest to kwestia indywidualna, ale często jest tak że łatwiej nam wstać jak mamy chwilę, aby rano się poprzeciągać. Warto mieć chwilę na zastanowienie się nad nadchodzącym dniem.

C. Myśl pozytywnie

Wiem, często jest tak, że lepiej powiedzieć niż zrealizować (dobrze to znam). Pamiętajmy, że rano nastrajamy się na cały dzień. Nie chcemy od rana przekreślać dnia nim się jeszcze na dobre nie zaczął.

D. Poczytaj chwilę

Oczywiście nie zawsze jest wystarczająco dużo czasu, ale warto przeczytać chociaż kila stron książki, może uda się w weekend.

tea-time-3240766__340

E. Poranne ogarnianie

Warto odsłonić okno, przewietrzyć pokój. Warto umyć zęby i wypić szklankę wody, lub ciepłej wody z cytryną. Dzięki temu pobudzimy żołądek rano. Oczywiście może być to woda z cytryną, z imbirem i miodem dzięki temu będziemy mieli mieszankę na odporność.

F. Aktywna poranna rutyna

Czyli krótkie ćwiczenia rozciągające –  może być to tylko klika skłonów, jeżeli nie masz więcej czasu. Dobrze jest również z rana włączyć ulubioną muzykę.

G. Poranna joga

Bardzo krótka sesja porannej jogi jest idealna na delikatną pobudkę. Dodatkowo sprawnie przygotuje ciało na cały dzień i rozbudzi umysł.

H. Zjedz śniadanie

Często rano zdarza się tak, że nie ma się ochoty na śniadanie. Te same kanapki codziennie mogą się znudzić.  Oprócz kanapek można zjeść owsiankę, sałatkę, jajka, naleśniki, placki itd… Staraj się celebrować śniadania, nie musisz od razu wkładać białej koszuli i słuchać muzyki klasycznej. Wystarczy usiąść, wypić ciepłą herbatę i cieszyć się chwilą.

breakfast-hotel-1921530_960_720

I. Spacer

Wiadomo, że nie każdy ma siłę i czas na to by rano spacerować. Jeżeli mamy taką możliwość wykorzystujmy ją. Chodzenie jest zdrowe i pozwala cieszyć się chwilą.

 

Brawo jak czytasz te słowa, przebrnąłeś przez 9 propozycji jak stworzyć poranną rutynę. Jest ona ciągiem działań, które w skuteczny sposób mają wyciągnąć nas z łóżka. To jak spędza się poranek ma ogromny, a wręcz gigantyczny wpływ na cały dzień.

Poranną rutynę warto wdrażać stopniowo, nie ma sensu z dnia na dzień przewracać wszystko do góry nogami. Oczywiście pokusa wylegiwania się w łóżku zawsze będzie czyhać, ale warto się jej nie poddawać.

3.      Zabierz się do pracy

Po miłym i przyjemnym poranku, jak najszybciej zabierz się do pracy. Poranne godziny są bardzo produktywne, wiele osób zgadza się z tym, że najbardziej produktywne godziny to te przed 12.

checklist-2077020_960_720

 

Widzimy się za tydzień !!

Dajcie znać w komentarzach jakie marzenie, które udało się Wam spełnić jest Waszym motywatorem do realizacji kolejnych marzeń.

Kamila 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: