Zmiana nazwiska po ślubie, jak sobie z tym poradzić.

Kiedy już kurz opadnie, a wesele będzie tylko wspomnieniem, wtedy nastanie prawdziwa rzeczywistość. Jeżeli po ślubie zostawiłyście swoje nazwisko, ten post nie jest dla Was, gdyż nie musicie załatwiać spaw związanych z przyjęciem nowe nazwiska.

Post ten jest fragmentem książki, która obecnie powstaje ( dam znać jak się pojawi 🙂 )

Zmiana nazwiska

W czasie ślubu zmiana nazwiska to jedno oświadczenie i podpisik. Zaś po ślubie nie jest już tak kolorowo, jak dochodzi do zmiany dokumentów.

Ceremonia ślubna

Na początku, warto zrobić listę rzeczy/ miejsc, w których należy zmienić nazwisko (moja lista):

 • dowód osobisty,
 • praca,
 • nowy paszport,
 • dane w bankach,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny,
 • telefonia komórkowa,
 • spółdzielnia,
 • opłaty,
 • księga wieczysta,
 • kredyt hipoteczny,
 • skrzynka mailowa.

Oczywiście lista może być mniejsza lub większa, w zależności od tego gdzie Wasze nazwisko figuruje.

Tutaj wspomnę o kilku rzeczach, więcej informacji znajdzie się w książce.

Dowód osobisty

Pierwszym i najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty. Nie ważne czy macie profil zaufany czy też nie, aby wyrobić dowód osobisty z nowym nazwiskiem należy udać się do urzędu dzielnicy ( dobrze jest mieć ze sobą stary dowód i odpis aktu małżeństwa, może się przydać). Wyrobienie nowego dowodu nic nie kosztuje, ale należy mieć przy sobie aktualne zdjęcie, czyli nie starsze niż 6 miesięcy. Warto wiedzieć, że na jego wyrobienie czeka się minimum 3 tygodnie. Nowe dowody zawierają warstwę elektroniczną, z którą na razie są problemy. Wiem, że już poprawnie się wygrywa, ale wymaga czasu. Więc trzeba się uzbroić w cierpliwość. Przy odbiorze dowodu warto mieć wymyślone 2 cyfrowe hasła, które umożliwią w przyszłości podpisywanie dokumentów podpisem elektronicznym.

Dowód rejestracyjny

Kolejnym może już nie tak ważnym dokumentem, ponieważ nie każdy posiada samochód jest dowód rejestracyjny. Ostatnio Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy, która będzie karać za opieszałość w składaniu wniosków m.in o zmiany danych wymagających wpisu do dowodu rejestracyjnego. Zmiana zameldowania czy nazwiska wymaga wpisu w dowodzie rejestracyjnym. Kary za opieszałość i nie wykonanie zgłoszenia w 30 dni może skutkować nałożeniem nawet 1000 zł kary.

samochód

Jak wygląda zmiana dowodu rejestracyjnego w praktyce

Wygląda tak, że należy wypełnić wniosek, mieć przy sobie prawo jazdy, dowód osobisty, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, a także numer, który znajduje się po drugiej stronie nalepki, znajdującej się na przedniej szybie samochodu. Następnie należy zapłacić za wydanie tymczasowego dowodu (czyli jednej karteczki), która będzie obowiązywała do czasu, aż otrzyma się nowy dowód rejestracyjny, czyli około 2 tyg. A także trzeba zapłacić za wydanie nowego dowodu łącznie 73,50.

Prawo jazdy

W tym samym czasie możecie złożyć wniosek o nowe prawo jazdy, trzeba mieć aktualne zdjęcie, nie starsze niż 6 miesięcy, wypełnić wniosek, przynieść stare prawo jazdy i zapłacić 100,50 zł. Jeżeli nie ma kolejek do kasy i do okienka, a dokument macie już wypełniony powinno Wam to zająć niewiele czasu. Następnie na stronach www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl można sprawdzić czy dokument został już przygotowany. Wystarczy, wpisać imię, nazwisko i numer PESEL.

Prawo jazdy
zmiana prawa jazdy

Inne miejsca

Warto pamiętać o różnych sklepach internetowych, BIK, opłacie za energię. W sklepach jest stosunkowo łatwo. Wystarczy zalogować się do sklepu i w ustawieniach zmienić nazwisko. W przypadku BIK czy Innogy wystarczy przygotować oświadczenie, w którym znajduje się informacja, ze osoba która nazywała się Janina Kowalska, posiadająca pesel 000000, od 1.lutego 2019 r. zmieniła na Janinę Malinowską i własnoręczny podpis. Po przeskanowaniu dokumentu wystarczy go wysłać mailem i nazwisko zostanie wkrótce zmienione.

Mam nadzieje, że post Wam się przydał. Pozostałe informacje o zmianie nazwiska m.in. w paszporcie czy księdze wieczystej znajdziecie w moim ebooku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: