Samochodem po Cyprze

Jeżeli zamierzamy dokładnie zwiedzić Cypr to najlepszym wyborem będzie wypożyczenie samochodu by swobodnie dojechać do wszystkich miejsc.

 
Wypożyczenie samochodu na Cyprze

Na początek należy mieć na uwadze, że ruch na Cyprze jest lewostronny. Jest to pozostałość po czasach, gdy na wyspie rządzili Brytyjczycy. Jeżeli nie jeździliśmy nigdy wcześniej w takiej organizacji ruchu to trzeba będzie się przygotować na pewne niedogodności. Miejsce dla kierowcy w samochodzie jest oczywiście po innej stronie niż u nas w kraju. Zatem zmiana biegów będzie się odbywać z użyciem innej ręki, a tak to pozostała obsługa samochodu pozostaje bez zmian.

Problemy mogą wystąpić na samej drodze, ale tu raczej szybko można się przyzwyczaić. Wszystkie manewry skrętów na rondach i skrzyżowaniach po prostu wykonuje się odwrotnie niż u nas.

Do prowadzenia samochodu z kierownicą po prawej stronie nie będziemy potrzebowali żadnego specjalnego prawa jazdy, wystarczy nasze normalne krajowe.

Samochody z wypożyczalni poznamy po tym, że będą posiadać czerwone rejestracji. Możemy spotkać jeszcze rejestracje białe i żółte przeznaczone dla lokalnej ludności. Wprowadzenie takiej kolorystyki ma swój cel, ponieważ pozwala Cypryjczykom od razu poznać i tym samym bardziej uważać na przejezdnych, którzy prawdopodobnie nie będą pewnie jeździć w ruchu lewostronnym.

 
Kierowcy na Cyprze

O kulturze jazdy na Cyprze można powiedzieć tyle, że tak naprawdę nie istnieje. Cypryjczycy jeżdżą jak chcą. Nikt tutaj nie stosuje do kierunkowskazów, no wyjątkiem są ci co jeżdżą w wypożyczonych samochodach, ale to pewnie wszystko turyści. Parkują też gdzie chcą i jak chcą. Nawet jak się po chodniku idzie to potrafił tak baran stanąć, że bez wejścia na jezdnię nie dało by się samochodu obejść. Charakterystyczną rzeczą wśród Cypryjczyków jest też jazda z ręką swobodnie zwisającą przez okno (najwyraźniej wyższa forma „zimnego łokcia”).

My na szczęście nie mieliśmy żadnej stłuczki, ale podobno się to tutaj zdarza. Raz idąc po mieście widzieliśmy samochód z wypożyczalni ze zbitym przednim reflektorem, zatem jak ktoś zamierza samochód wypożyczyć to lepiej nie oszczędzać na ubezpieczeniu.

 
Jazda po Cyprze

Pomimo specyficznego zachowania tutejszych kierowców to po drogach jeździ się tutaj dobrze. Wszystkie drogi, łącznie z tymi w masywie gór Troodos są w dobrym stanie. Wzdłuż greckiej części wyspy biegnie bezpłatna autostrada co pozwala dosyć sprawnie przemieszczać się po wyspie na osi wschód-zachód.

Ograniczenia w jeździe:

– w terenie zabudowanym – 50 km/h,

– poza terenem zabudowanym – 80 km/h,

– autostrada – min. prędkość 65 km/h, maksymalna 100 km/h.

Należy uważać na radary i progi zwalniające, które są dosyć gęsto rozsiane w różnych miejscach na wyspie.

Na całej wyspie istnieje także zakaz używania klaksonów w godzinach 21:00 – 6:00.

Patrząc na znaki drogowe, sygnalizacje i niektóre inne elementy infrastruktury można zaobserwować duże podobieństwa z drogami w Wielkiej Brytanii (jeszcze jedna pozostałość po ich obecności na wyspie).

Na stronę turecką nie wjeżdżaliśmy, ale z tego co wyczytaliśmy to w wypadku wypożyczonego samochodu trzeba mieć wykupione oddzielne ubezpieczenie na drugą stronę wyspy (w większości przypadków wypożyczalni).

Dodatkowo po stronie tureckiej kierowcy jeżdżą jeszcze bardziej brawurowo niż po greckiej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: