Czy trudno jest jeździć po Włoszech wypożyczonym samochodem?

Odpowiadając na pytanie z tytułu posta -ogólnie to nie. Drogi we włoskim regionie Kalabria są w stanie dobrym i jazda po nich nie powinna stanowić dla nikogo problemu. Utrudnienie na drodze powodują sami Włosi i ich, nazwijmy to, „rozwiązania techniczne”.

Włosi jeżdżą jak chcą. Kierunkowskazów nie używa prawie nikt (tak jakby wszyscy byli posiadaczami BMW). Pasy zmieniają również bez żadnego ostrzeżenia. Natomiast kiedy przychodzi do wyprzedzania to czają się tuż za tobą „na zderzaku” niezmiernie długo, zanim wreszcie zbiorą w sobie odwagę by wyprzedzić. Nie wiem czy to bardzo bezpieczna jazda czy nieumiejętność oceny zdatności danej sytuacji do wyprzedzenia. W każdym razie rzecz irytująca.

A teraz trochę w temacie „rozwiązań technicznych” na drogach we Włoszech.

Jeżeli myślicie, że ograniczenia w Polsce są stawiane do dupy, to we Włoszech jest to już dupa do kwadratu. Na zakrętach, na których w Polsce jest ograniczenie ,powiedzmy do 70 km/h to tutaj bywa to 40 km/h. Człowiek jedzie, zwalnia (bo mandatu w euro dostać nie planuje) i się zastanawia gdzie tu potencjalne zagrożenie (powodujące potrzebę tak wolnej jazdy)? A tu nie ma nic. Zakręt się kończy i ograniczenie zostaje odwołane. Starałem się podpatrzeć jak inni podchodzą do tych ograniczeń, ale tak jak u nas – część zwalnia, a część ma to w głębokim poważaniu. Ciekawostką jest z kolei to, że na przykład na trasie górskiej przez Park Narodowy Sila, za dużo znaków na drodze nie znajdziemy. W miejscach gdzie logika podpowiada, że ograniczenie być powinno, to niestety tam go nie ma. Trzeba samemu oceniać poszczególne zakręty.

Kolejnym utrudnieniem są zjazdy i rozwidlenia na większych trasach. Ciężko jest to uchwycić słowami, ale taki przykład podam – człowiek jedzie trasą, skręca w zjazd i zamiast zwykłego „ustąp pierwszeństwa” (przy wjeździe na drugą drogę) człowiek widzi znak „stop” (a to trasa na kształt naszej „szybkiego ruchu”). Takie same znaki „stop” są przy wjazdach na niektóre ronda. I człowiek musi się zatrzymać. I płynność jazdy znika. Rozwiązania naprawdę specyficzne powodujące toporność jazdy.

Podsumowując, jazda samochodem po Włoszech jest w miarę ok. Stosując się do wszystkich ograniczeń może za szybko nie pojedziemy, ale na pewno będzie to jada bezpieczna.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: