Kukuczka – książka o najlepszym himalaiście w trudnych czasach żyjącym

Cześć,

dzisiaj wreszcie mam chwilkę i motywację by napisać Wam, wpis na temat ostatnio przeczytanej książki.

Była to książka – Kukuczka opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście.

IMG_20180424_074007_589

Nie wiem jak Wy, ja za dużo o Kukuczce, przed przeczytaniem tej książki nie wiedziałam. Wiedziałam, że czasy PRL były trudne dla zwykłych ludzi, ale dla himalaistów, którzy muszą mieć najlepszy sprzęt do wspinaczki, zapasy jedzenia i możliwość stałych wyjazdów jest jeszcze trudniejsze.

IMG_20180506_094748_187

Książka bardzo mnie wciągnęła, chłonęłam. Opisy w górach czytałam z gęsią skórką, bardzo często podświadomie zaczynałam marznąć, jakbym sama była w wysokich górach, gdzie śnieg i -30 stopni Celsjusza. Historia Kukuczki jest trudna z jednej strony trudne czasy PRL, z drugiej fascynacja górami, rodzina w Polsce, wyścig o zdobycie ośmiotysięczników, problemy finansowe z dolarami za opłaty za zdobycie góry i śmierci kolegów. Życie himalaisty nie jest łatwe, co nam wydaje się, że wejdą i zejdą i koniec historii często przed wyjazdem jeszcze nastręcza dużo problemów, jak sprzęt, transport, opłaty, a dzisiaj jest z tym łatwiej niż w latach 80.

Każdy człowiek ma jakieś wady i Kukuczka też miał, ale to co zrobił dla polskiego himalaizmu powoduje, że wszyscy himalaiście zawsze będą o nim pamiętać.

IMG_20180506_193759_546

Książka wywołała u mnie wiele emocji. Na pewno wiem i mam w planach sięgnąć po 2 książki z himalaizmu, ale o tym się dowiedziecie tutaj i na instagramie, ale na razie masa innych książek czeka.

Czy polecam? Hmm jeżeli ciekawi Was alpinizm, himalaizm, a dodatkowo życie kogoś, kto kochał to i żył w ciężkich czasach PRL warto. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, a dodatkowo są wpisy z pamiętnika Kukuczki więc ja miałam wrażenie, że tam byłam w czasie tych wszystkich zdarzeń.

mount-everest-413_960_720

Pozdrawiam,

Kamila

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: