Ryzyko – film o życiu Juliana Assange

W tym roku zaczął się w czwartek w Warszawie 17 Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Watchdocs. O prawach człowieka w filmie.

IMG_20171208_201013_790
http://www.instagram.com/clepatches_/

Pierwszym film na jaki się udaliśmy i dzisiaj pokrótce Wam go opiszemy to “Ryzyko”. Film wzbudza wiele kontrowersji, pierwszy raz został puszczony w 2016 r. a następnie zniknął z ekranów by pojawić się w 2017 r. Reżyserem filmu jest Laura Poitras. Dokument ten był kręcony przez sześć lat i pokazuje portret szefa WikiLeaks, Juliana Assange’a, a jednocześnie fascynującą historię o władzy, prawdzie, zdradzie i poświęceniu, a cała historia odbywa się wręcz w paranoicznym napięci, bo świat wykradanych rządzącym tajemnic to również świat absolutnej inwigilacji.

Widzimy świat oczami samego Assange’a, który oprócz problemów z wyciekiem informacji ze strony WikiLeaks, mierzy się również z problemami jakimi są oskarżenia dwóch kobiet z Szwecji o molestowanie. Film pokazuje oblicze jego jako człowieka całkowicie skoncentrowanego na tym, by państwa nie miały tajemnic przed obywatelami.

Film pokazuje życie Juliana przed jego ostateczną charakteryzacją i ucieczką do ambasady Ekwadoru. Pokazuje komplikacje jakie ma on na swojej drodze, a także jego rozmowę z jedną celebrytką już w ambasadzie ( a z jaką Wam nie zdradzimy sami musicie zobaczyć w filmie 🙂 ).

Czy polecamy ten film? Tak, ponieważ każdy sam może zobaczyć życie Assange’a. Zobaczyć z czym się mierzył i jak wyglądało jego życie i jak wygląda obecnie (przebywa obecnie w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i nie może opuścić budynku). A także spojrzeć trochę jego oczami na otaczający nasz świat i samemu ocenić czy to co robił i robi szef WikiLeaks jest tym z czym się zgadzamy.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: