Medytacja – zmień swoje życie -praktykując tylko 8 minut dziennie

Cześć Kochani,

my wreszcie powoli stajemy na nogi i się organizujemy. Można powiedzieć, że nasz Instagram żyje i dobrze się miewa 😉 Clepatches_troszkę gorzej z blogiem, ale kiedyś nadrobimy zaległości 🙂

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić wpisem na temat medytacji. A dokładnie mówiąc na temat metody Vicotra Davicha – 8 minut medytacji.

medytacja.jpg

Wystarczy tylko 8 minut codziennie (przed pójściem spać lub rano przed rozpoczęciem dnia). Czemu 8 minut? Bo jest to wystarczający czas aby skupić się na sobie, na początku przygody z medytacją nie trzeba siedzieć 15 minut czy dłużej, jeżeli z czasem uda się komuś siedzieć dłużej i będzie czuł taką potrzebę to super, ale na początek wystarczy 8 minut 🙂

Wyobraźcie sobie, że tylko te 8 minut dziennie dzieli Was od: osiągnięcia spokoju ducha, zmniejszenia poziomu stresu, poprawienia koncentracji i ostatnie, ale bardzo ważne od bycia szczęśliwym.

Można powiedzieć, że są 3 kategorie powodów, dlaczego ludzie medytują:

  1. poprawienie stanu zdrowia fizycznego – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza tętno, rozluźnia mięśnie, poprawia pracę narządów wewnętrznych i odporność organizmu;
  2. troska o zdrowie psychiczne -medytacja jest skuteczna w obniżaniu poziomu stresu, lęku, poprawianiu nastroju oraz w leczeniu wielu zaburzeń, np. depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia). Poprawia koncentrację,  sprawność umysłową, wpływa także na mniejszą reaktywność emocjonalną i mniejsze zniekształcenie obrazu własnej osoby, korzystnie wpływa na sen;
  3. rozwój duchowy – dążenie do bardziej świadomego życia.

Książka Davicha przeprowadza czytelnika przez 8 tygodniowy trening, w każdym z tygodni czytelnik medytuje 8 minut dziennie. W każdym tygodniu medytacja skupia się na czymś innym m.in na obserwacji, oddechu i miłowaniu dobroci.

IMG_20171119_144109_852.jpg
Instagram -kliknij

 

Najważniejsze 5 punktów, aby rozpocząć medytację:

  • usiądź prosto, skoncentruj się, ale nie spinaj. Rozluźnij się jakbyś miał wysłuchać swojego najlepszego przyjaciela,
  • zamknij oczy (lub przymknij delikatnie powieki),
  • weź długi i głęboki wdech, zatrzymaj powietrze na kilka chwil, a następnie je wypuść,
  • skup uwagę tam gdzie odczuwasz oddech ( może być to klatka piersiowa, przepona, nozdrza),
  • obserwuj to miejsce – w tym czasie weź 5 głębokich wdechów  i wydechów.
  • otwórz oczy.

Prawda, że krótkie i nie zbyt trudne? 🙂

Schody mogą się zaczynać gdy mamy skupić się na oddechu, a nas atakują myśli. Z każdej możliwej strony. I wtedy trudno nam się skupić na oddechu i obserwacji. Na to jest metoda 3 kroków: 1. uświadom sobie, że błądzisz gdzieś myślami (zdarza się każdemu), 2. spokojnie wróć do medytacji ( nie krytykuj siebie, nie pośpieszaj), 3. w razie potrzeby powtórz kroki 1 i 2.

Na początku zadbaj by systematycznie poświęcać 8 minut medytacji. Nie denerwuj się, jeżeli coś Ci nie wychodzi. Postaraj się głęboko oddychać. Jednego dnia uda Ci się 5 oddechów, innego dnia 3 a innego dnia spokojnie zrobisz ich więcej.

Jak pisałam wcześniej medytacja ma duży wpływ na nasze ciało i na zdrowie psychiczne. Dlatego też, warto poświęcać na nią trochę czasu a 8 minut nie zakłóca ani nie zmieni naszego stylu życia, każdy może wygospodarować 8 minut w ciągu dnia.

Jeżeli chcesz zacząć medytować teraz to przeczytaj jeszcze raz 5 kroków by zacząć medytować i po prostu zacznij. Jak chcesz przystąpić do 8 tygodniowego treningu Victora Davicha sięgnij po książkę – 8 minut medytacji. Spokój umysłu na co dzień.

 

nerwy.jpg

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: