Życiowo

11 nawyków, które pomogą zwiększyć Ci produktywność

Trochę spóźniony post, ale to 6 już post o planowaniu.

Najpierw przypomnę parę wcześniejszych postów z cyklu wtorek z planowanie.

  1. Od czego zacząć przygodę z planowaniem?
  2. Lista pełna marzeń- co z nią zrobić dalej
  3. Pierwsze zrealizowane marzenie i co dalej?
  4. Jak zwiększyć produktywność ?
  5. Efektywność i wydajność

Tym razem chciałabym się podzielić 11 nawykami, które mogą wam pomóc zwiększyć produktywność.

  1. Utrzymuj porządek na biurku

Posprzątane biurko może pomóc w utrzymaniu skupienia i wydajności na dłużej. Stos dokumentów, plików przypomina tylko o tym, że jest dużo niedokończonych zadań. W bałaganie można czuć się zagubionym, nie wiadomo od czego zacząć i trzeba poświęcić czas aby znaleźć wszystkie potrzebne materiały.

Posprzątane biurko, ale również komputer i telefon, pomogą Ci nie tracić wydajności i motywacji do wykonywania zadań. Gdy w danym momencie nad czymś pracujesz tylko te, rzeczy które potrzebujesz miej na wierzchu. Staraj się robić tylko jedną rzeczna raz.

2. Pracuj mądrze, a nie ciężej

Nie trzeba pracować 70 godzin tygodniowo by być bardziej produktywnym. Jednak by robić więcej w tym samym czasie należy być dobrze zorganizowanym i nie tracić czasu na zajęcia, które mają niski priorytet. Nim rozpocznie się dzień pracy najlepiej jest mieć przygotowaną listę zadań do wykonania na dany dzień. Możesz ją zrobić wieczorem dzień wcześnie lub rano. Wybierz odpowiednią dla siebie porę.

3. Określ priorytety

By osiągać produktywność należy sporządzić listę priorytetów. Ustalenie priorytetów pomoże w określeniu kolejności wykonywania zadań. Piorytetowanie jest bardzo ściśle związane ze skutecznym zarządzaniem czasem. Skoncentruj się wyłącznie na najbardziej istotnych zadaniach, które w największym stopniu  będą posuwać Cię do przodu przy realizacji celów. Sprawy ważne umieszczaj na początku listy i dbaj o ich wykonanie. Nie odkładaj na potem i zapomnij o perfekcjonizmie.

4. Nie zapomnij o przerwach

Drzemka może ci się kojarzyć tylko z lenistwem i stratą czasu. Lekki sen 15-30 minut zdecydowanie pozytywnie wpływa na człowiek, bo odświeża ciało i umysł, a także pozwala odzyskać siły. Dodatkowo krótka drzemka pomaga zmniejszyć stres. Pamiętaj nic nie zabija produktywności szybciej niż frustracja i przemęczenie.

5. Planowanie to klucz

Dobre planowanie to same korzyści. Mówi się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić 10 minut pracy. Uwaga padną mocne słowa – porażka w planowaniu to planowanie porażki.

Polecam korzystać z kalendarza i listy zadań do zrobienia. Umożliwi to uwolnienie twojej głowy od przechowywania różnych zadań i obowiązków, które musisz wykonać. Jeżeli masz coś zamiar zrobić, zapisz to i określ kiedy to wykonasz. Posiadanie planu zwiększa motywację, to konsekwentnego wykonywania planowanych działań.

Nie bój się zmian planów, które mogą wyniknąć z sytuacji lub losowych zdarzeń, czy z Twojej świadomej decyzji.

Planowanie ma pomóc Ci realizować marzenia, cele i zwyczajne codzienne obowiązki w pracy i w domu. Po za tym nie boję się tego powiedzieć, ale planowanie może sprawiać przyjemność.

W Internecie można znaleźć wiele inspiracji, a także aplikacji mobilnych, które mogą Ci pomóc w codziennym planowaniu i wykonywaniu zadań.

6. Odpowiednia ilość snu

Dobry sen jest lekarstwem na wszystko, sen korzystnie wpływa i poprawia produktywność. Dobry sen to dobre samopoczucie, motywacja. Sen powinien być zaplanowany jak każda aktywność.

7. Naturalne światło

Kolejny dobry sposób na zwiększenie motywacji i produktywności to posiadanie biurka czy innego stanowiska pracy bliżej okien. Światło pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Jeżeli musisz korzystać ze sztucznego światła, wybierz jego odpowiednią barwę. Światło o chłodnej barwie nadaje się do miejsc gdzie należy być produktywnym i skupionym. Ciepła zaś barwa najlepszą rolę spełnia w miejscach odpoczynku i relaksu.

8. Pokonaj w sobie odwlekanie

Jest wielu zabójców produktywności m.in. przeglądanie social mediów czy internetu bez większego celu. Warto pokonać nawyk odwlekanie i odkładania zadań na później – tzw. prokrastrynację. Długo odwlekając zadania często w ostatniej chwili wszystko spadam nam na głowę i w efekcie panikujemy bo jesteśmy na granicy deadlinów. Odwlekanie może wpływać również wpływać fizycznie na człowieka poprzez ciągłe lub powtarzające się dolegliwości fizyczne np. przeziębienie, stres, bezsenność.

9. Wyłącz telefon

Wyłącz telefon, to on jest największym zabójcą produktywności, gdyż stale nas rozprasza. Jeżeli nie możesz go wyłączyć, to usuń wszystkie powiadomienia. Niech telefon nie świeci i nie wibruje powiadomieniami, łatwiej się wtedy skupisz na robocie.

10. Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia

Ćwiczenia nawet te delikatne mają pozytywny wpływ na ciało jak i umysł. Ruch pomaga odświeżyć umysł. Staraj się codziennie znaleźć 20 minut na trening, dzięki temu zwiększysz swoją wydajność.

Dodatkowo świadomie planowanie posiłków, a nie kupowana drożdżówka z colą po drodze do pracy, to kolejny krok do wzrostu wydajności. Witaminy i minerały odżywcze pozytywnie odżywiają organizm co w konsekwencji pomaga utrzymać sprawność i zdrowie.

11. Bądź pozytywny

Zachowaj spokój i pogodne nastawienie. Bycie pozytywnym pomoże Ci lepiej pracować. Kiedy jesteś ze stresowany, nieszczęśliwy nie masz siły ruszyć o krok dalej aby spełniać swoje marzenia.

Kamila

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *