Zamek w Opocznie
Podróże

Znane i Nieznane Opoczno

Co można zobaczyć w Opocznie? Czy jadąc warto zahaczyć o Opoczno?

My zwiedzanie zaczęliśmy od muzeum miejskiego, które mieści się w zamku, chociaż zamek to wielkie słowo w stosunku do tej budowli. Co by jednak nie było, warto to miejsce odwiedzić. Muzeum oferuje wystawy o różnorodnej tematyce. Znajdziemy tu m.in. stroje ludowe, wyposażenie wiejskich domów, pozostałości po II Wojnie Światowej czy wystawę dotyczącą produkcji płytek ceramicznych (główny produkt eksportowy tego region).

Zamek w Opocznie

W związku z tym, że byliśmy jedynymi odwiedzającymi to Pan z muzeum wszędzie nas dokładni musiał zaprowadzić, pootwierać drzwi oraz pozapalać światła. W pewnym momencie zaczęliśmy rozmawiać i z takiej przyjacielskiej rozmowy dowiedzieliśmy się paru rzeczy o mieście.
W Opocznie mieszka jedna z niewielu żyjących w Polsce osób, która posiada odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” (niestety nie zapamiętałem nazwiska tego starszego pana).

Tereny dawnego getta w Opocznie

Dowiedzieliśmy się też, że tereny byłego getta żydowskiego znajdowały się zaraz obok zamku i warto się przejść ulicami, aby zobaczyć domy dawnych mieszkańców wyznania mojżeszowego. Ponoć można tam znaleźć charakterystyczne dla domów żydowskich – kuczki, czyli szałasy lub ozdobne balkony, które związane były ze świętem Sukkot. My z ulicy, żadnego nie widzieliśmy, a w podwórka zabudowań nie za bardzo chcieliśmy się zapuszczać. Jednak aktualni mieszkańcy podobno nic nie wyburzali, tylko zaadoptowali wszystkie pomieszczenia na swoje potrzeby. Prawdopodobnie większość ludzi nie zna prawdziwego przeznaczenia tych budowli.

Budynek synagogi w Opocznie

W rejonie miasta znaleźć możemy również starą synagogę (ul. Jasna 13). Z miejscem kultu ma ona dzisiaj niewiele wspólnego bo mieści się tam magazyn/fabryka okien prywatnej firmy. Wcześniej mieściło się tu także kino. Aby dojść do tego budynku trzeba zapuścić się w jedną z bocznych ulic i uważać na samochody dostawcze wyżej wspomnianej firmy. Do środka wejść nie próbowaliśmy, ale z tego co dowiedzieliśmy się od pana w muzeum, to jak miasto odwiedzają wycieczki z Izraela, to też tylko oglądają budynek z zewnątrz.
Na pewno znajdą się tacy, którzy chcieliby by takie miejsce zostało przekształcone w jakieś muzeum związane z obecnością żydów na tych terenach, bo w końcu sam budynek powstał około roku 1800. Jednakże według pana z muzeum nawet sami Żydzi nie są do końca tym zainteresowani. W latach 90-tych XX wieku budynek ten został przekazany Gminie żydowskiej, która jednak po prostu go sprzedała.

Dworek "Starostwo" w Opocznie

W Opocznie zobaczyć możemy jeszcze zespół dworski „starostwo” (ul. Parkowa/Kolberga) wpisany na listę zabytków, ale niestety tylko z zewnątrz bo jest to teren prywatny.

Dom Esterki na placu Kościuszki

Możemy się również wybrać na Plac Kościuszki. Mieści się przy nim Dom Esterki. Powstanie tej kamienicy wiąże się z legendarną ukochaną Kazimierza Wielkiego – Żydówką Esterką. Pomimo zniszczenia w XIX wieku budynek został odbudowany, a dzisiaj mieści się w nim biblioteka miejska.

Pomnik Kościuszki, Opoczno

Na placu mieści się jeszcze pomnik Tadeusza Kościuszki, który powstał z przekształcenia wcześniejszego obelisku, powstałego w 1908 roku upamiętniającego cara rosyjskiego Aleksandra II.

A może Wam udało się dotrzeć w Opocznie tam, gdzie my się nie zapuszczaliśmy? Dajcie znać w komentarzach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *